Dynamická fáze cyklu

Dynamická fáze nastává po období menstruace. Dokážeš ji na sobě poznat? 

CO JE DYNAMICKÁ FÁZE A JAK JI POZNAT?

Dynamická fáze nastává po období menstruace. 

Jelikož je každá žena individuální, pohybuje se v rozmezí od 7. dne cyklu a trvá až do začátku ovulace. 


U 28denního cyklu tudíž trvá cca do 14. dne, ale u cyklů delších trvá více dní. Tak to mám i já, má dynamická fáze trvá klidně o několik dní víc.


A nejkrásnější na tom je, že je to pokaždé plus mínus jinak, tudíž jediná možnost, jak to poznat, je naladit se na sebe a vnímat i nepatrné změny, které se objevují 🙂  

Označuje se běžně termíny jako PANNA nebo JARO, jelikož jde o období, kdy je ženské tělo odpočaté a začíná znovu rozkvétat. Líbí se mi také přirovnání k VÝCHODU SLUNCE a brzkému poledni. Vše totiž teprve začíná. 


Tvá energie začne po menstruačním útlumu znovu nabírat na síle. Můžeš se cítit fyzicky i psychicky v připravena čelit všem výzvám světa. Máš potřebu více jíst sacharidy a méně spát.

LOGIKA - PRODUKTIVITA - VÝKON

Toto období je nejvhodnější k tomu, abys realizovala vytyčené cíle. Jelikož jsi v tuto dobu i logická a organizovaná, dokážeš perfektně fungovat v mužském světě. Zvládneš několik věcí najednou, všechno Ti půjde dvakrát rychleji, přičemž nemáš moc pochopení pro pomalé tempo. Jedeš na plný plyn a nic Tě nezastaví.


V tom všem nadšení a spěchu si dávej pozor, abys nebyla k ostatním necitlivá 🙂 i Ty máš své slabší chvilky.

TVÁ PLODNOST SE ROZJÍŽDÍ

Víš, jak to máš v tomto období s plodností? 

Je to opět vysoce individuální. Pokud však nepraktikuješ Symptotermální metodu, pouze odhaduješ, jak na tom jsi. Pokud jsi zdravá a máš průměrný cyklus 28 dní, pak už od konce menstruace můžeš být plodná a můžeš otěhotnět. Záleží na mnoha faktorech, které budu rozebírat v samostatném článku Symptotermální metody.

 

Jelikož se Ti po menstruaci zvyšuje hladina estrogenu, můžeš být necitlivější, takže pozor na divočení, ať si neublížíš 🙂 

 

Pokud se sleduješ a měříš si bazální teplotu, pak hodnoty po menstruaci budou nižší, teplota se musí snížit! Někdy k tomu dojde již při menstruaci, někdy až pár dní po, ale podstatné je, že jsou teploty výrazně nižší, než které si měla před menstruací. Proč? Protože pokud se teplota drží stále vysoko, můžeš být těhotná 🙂 

 

Co se týče cervikálního hlenu, záleží také na mnoha okolnostech. Někdo je mokrý typ a někdo suchý. Postupně se však začne nějaký objevovat. Jeho kvalita se postupně mění a před ovulací vrcholí. 

 

Na hlenu není nic špatného, pokud nezapáchá a nesvědí Tě, pak je to v pořádku, ač to může být někdy obtěžující. 

Jak prožívám období panny já?

Musím přiznat, že období po menstruaci si užívám. Mnohdy se už nemohu dočkat přívalu energie, který se mi vlije do žil a já zas budu moct po čase odpočinku vyplout na svůj produktivní oceán. 


Někdy se stane, že se energie objeví již třeba 3. den cyklu, a pak nastane ještě útlum, někdy ještě 10. den jsem unavená. Je to pokaždé jinak. 


Bývám méně vztahovačná, mám větší smysl pro humor a dokážu si bez problémů udělat srandu i sama ze sebe. Víc se hýbu a méně spím.


Také mám chuť udělat deset věcí naráz, najednou mě nebaví vařit a líčit se a ráda se dívám na akčňáky, což se v jiné fázi cyklu moc nestává. 

Co v této fázi nedělat a co naopak podpořit?

PROSTĚ BUĎ BLÁZNIVÁ A ENERGICKÁ. 

UŽÍVEJ SI SVÉ VNITŘNÍ JARO.